Як створити 3D модель
Я вже розповідав про те, де можна завантажити 3D модель, але що робити, якщо ви не знайшли те, що вам потрібно? У цій статті ми поговоримо про 3D редактори. Відразу уточню – мова піде не про флагмани 3D моделювання таких, як 3D Studio MAX, MAYA, AutoCAD, Solidworks і ін .. Головними критеріями для відбору були – безкоштовність і простота освоєння.
1. Tinkercad
Оф. сайт: https://www.tinkercad.com/
Онлайн редактор, досить спритний, дуже легко освоюється. Достатньо пройти перший відео урок (це займе не більше 15 хв) і ви вже зможете хоч якось працювати в цій програмі. Є інші уроки, які відкривають додаткові фічі та можливості програми.
Програма дозволяє створювати “примітиви” поєднувати їх один з одним булевими операціями. Є інструмент для створення об’ємного тексту, з декількома шрифтами.
Створену модель можна завантажити до себе на комп’ютер як STL/OBJ/X3D/VRML, або як SVG для порізки лазером.
Є бібліотека спільноти з 3D моделями, які ви можете скопіювати до себе в профіль і модифікувати на свій розсуд.
Можна імпортувати свої STL/SVG-файли, але наскільки я зрозумів, редагувати ви їх не зможете.
Резюме: Кращий вибір для тих, хто не хоче встановлювати собі софт на комп’ютер, або потрібно щось швиденько намалювати, не складне.
2. 123D Design
Оф.сайт: http://www.123dapp.com/design
Цей редактор потрібно завантажувати і встановлювати, дистрибутив “важить” 330 Мб. Я б назвав його – “просунута версія Tinkercad”, враховуючи, що обидва ці редактори належать Autodesk®. Більш того, 123D Design спочатку теж був онлайн – редактором.
Він вміє все, що вміє Tinkercad та ще: генерувати текст по всім шрифтам встановленими в системі, підтримує кирилицю. Також можна назначати матеріали об’єктам (а не тільки колір), дозволяє малювати криві, згладжує кути, знімає фаски. Тут є лінійки та інструменти позиціонування об’єктів, що дозволяє точно розташовувати об’єкти на робочому просторі, в т.ч. відносно один одного. Можна робити фігури методом лофтінга, розрізати їх площиною, генерувати стінки для об’єкта. Загалом присутній базовий набір нормальної CAD-програми.
Можете зберегти модель у свою онлайн бібліотеку, або на локальний комп’ютер в форматі *.123dx, або експортувати її у STL-файл (SAT-формат тільки для преміум аккаунту). Дозволяє імпортувати SVG-файли,
Також є бібліотека готових моделей, поповнювана спільнотою, яку ви може використовувати в своїх цілях і бібліотека примітивів від самої програми (правда, доступ до всіх об’єктів ви отримаєте тільки на преміум-аккаунті). Є 3 навчальних ролика по 3-4 хвилини, які вчать базовим навичкам роботи з програмою.
Що мені не сподобалося, так це – “тормознутість”, при порівняно нескладної моделі весь інтерфейс працює ривками. Програма постійна щось відправляє / підвантажує з Інтернету.
Резюме: Базовий функціонал CAD системи, легко освоюється, якщо вам не вистачає Tinkercad, то це те, що вам треба.
3. Designspark Mechanical
Оф.сайт: http://www.rs-online.com/designspark/electronics/eng/page/mechanical
Редактор потрібно встановлювати на локальний комп’ютер, архів дистрибутива “важить” 517 Мб. Цей редактор – урізана копія свого “старшого” брата Spaceclaim. Я вважаю Spaceclaim – найзручнішою системою проектування на даний момент. Тому Designspark, хоч і є “жалюгідною подобою” свого “старшого брата”, при цьому на порядок краще 2-ох раніше розглянутих програм.
Даний редактор може все, що і попередні за винятком одного прикрого нюансу – з текстом він взагалі ніяк не працює. Тому є тільки 2 варіанти, або малювати текст самому за допомогою кривих, або робити текст в іншому редакторі і потім імпортувати. Одним з головних переваг я вважаю можливість побудови зрізів, це дуже допомагає при моделюванні складних багатокомпонентних деталей. Дуже гнучко настроюється робочий простір, система вимірів, кратність, точність. Є інструмент нанесення розмірів, віддзеркалення, обертання по осі зі зміщенням.
Підтримується імпорт з IDF, IDB, EMN, OBJ, SKP, STP, STL, різні графічні і відео формати. експорт можливий в DXF (працює дивно), PDF, OBJ, SKP, STL (з дуже детальними настройками), XAML, JPG, PNG.
З освоєнням не все так гладко, як у попередніх – великі можливості вимагають більш ґрунтовного вивчення. Проте на сайті є всі необхідні матеріали і витративши 1 годину, вже можна приступати до моделювання.
На окрему увагу заслуговує бібліотека компонентів. Вона містить безліч компонентів (від роз’ємів до направляючих і дисплеїв), завдяки цьому ви можете проектувати свій пристрій використовуючи стандартні вузли, які можна купити в магазині. Також програма може генерувати список елементів, які ви використовували в своєму рішенні, за яким ви їх зможете замовити через Інтернет (звичайно не в нашій країні, поки).
Резюме: Якщо ви хочете робити щось серйозне, але не хочете/не можете купити Spaceclaim – Designspark Mechanical – рішення для вас.